Categorii
Uncategorized

Liga Campionilor: RB Leipzig eliminat in optimile de finala

Stare: 10.03. thanksal.biz 2021 23:44

Liverpool FC, care s-a impiedicat recent in preajma managerului echipei Jurgen Klopp, a eliminat vanatorii de titluri ai RB Leipzig rece ca gheata si poate visa sa aduca remedii pentru un sezon care a fost incurcat pana acum. Campionii ofensivi, extrem de periculosi ai Angliei, au invins semifinalistele de anul trecut in etapa a doua a etapei a Ligii Campionilor, cu o meritata victorie cu 2-0 (0-0) si au ajuns in ultimii opt. www.porpoisebay.com

WDR Logo Sportschau @sportschau

La Budapesta, „rosii” si-au aparat avantajul de 2-0 din prima mansa din Liga Campionilor impotriva RB Leipzig miercuri (10 martie 2021) si si-au pastrat singura sansa ramasa pentru titlu. Superstarurile furtunii Mohamed Salah (minutul 70) si Sadio Mane (74) au impuscat LFC in sferturile de finala. www.jplane.net

Avand in mana biletul pentru urmatoarea runda (6/7 si 13/14 aprilie), cursa negativa a lui Liverpool in Premier League ar trebui sa fie un pic mai usor de gestionat. Acolo, dupa sase falimente la rand, echipa lui Jurgen Klopp nu are nicio perspectiva de a se califica pentru clasa premier, daramite sa-si apere cu succes titlul. zqn.yaaaababy.com In plus, „Rosii” au fost deja eliminati din toate competitiile de cupa.

Antrenorul RB, Julian Nagelsmann, a declarat corect: „Nu am fost suficient de buni pentru a inscrie golurile necesare. guidesvacances.netauto.com Cu greu am intrat intr-un mod emotional asa cum am avut-o ultima data in cupa sau in liga. Dupa remiza de 2-0 a fost Game eaten . zahndental.biz ” „Tocmai am jucat bine si ne-am aparat foarte bine impotriva unui adversar bun”, a spus Klopp la Sky Micro, „dar cea mai mare realizare a fost ca nu puteai vedea cat de puternica poate fi de fapt Leipzig.”

Leipzig trebuie sa scuture rapid sfarsitul in Europa. zvu.dianastark.com Accentul se pune acum pe sansele la titlu in Bundesliga si DFB-Pokal. In Bundesliga, RB este la doar doua puncte in spatele liderilor Bayern Munchen, in cupa interna va fi in semifinalele din mai impotriva lui Jahn Regensburg sau Werder Bremen. corporatehigh.com

Putina agresivitate la Leipzig

Avand in vedere deficitul clar, antrenorul RB Nagelsmann nu a vrut sa-i trimita pe Leipzig „naiv” pe teren in jocul „Do-or-Die” impotriva Liverpool. Dar oricine se astepta ca Leipzig sa fie agresiv si agresiv a fost brusc dezamagit. www.byrank.org

Prima sansa buna a venit de la Liverpool, care a controlat din start. Georginio Wijnaldum a ridicat mingea peste apararea lui Mane (6), care a salvat o distanta buna peste poarta. www.stainlesswire.com Leipzig a trecut mai mult la contraatac. Dani Olmo (al 10-lea) aproape a rafinat unul ca sa conduca, dar a esuat din cauza portarului Liverpool, Alisson Becker. phonotica.com

• alfabetul

In consecinta, Liverpool a iradiat mai mult pericol. Dupa un corner Trent Alexander-Arnold, portarul RB, Peter Gulacsi, a trebuit sa se intinda pentru a conduce o lovitura de cap de la Diogo Jota (19) peste bara. js7.russianclub.com Cinci minute mai tarziu Salah a fugit singur spre careul de la Leipzig, de data aceasta portarul maghiar s-a parat.

Inainte de pauza, RB a crescut putin, fara a crea oportunitati mari. hswac.com „Nu am reusit sa marcam primul gol”, a spus cel mai bun portar al lui Leipzig, Gulacsi, spectacolul sportiv de dupa meci, „in a doua repriza, Liverpool a profitat de sansele lor, contraatacul sau este probabil unul dintre cele mai bune din Europa. „

Oportunitati bune in Leipzig in cantitate redusa

Cea mai buna ocazie in aceasta etapa a fost o lovitura scazuta a lui Emil Forsberg (32), care a trecut peste stalpul drept. thebluenile.com Acum Liverpool a scazut putin, a ramas compact – si a pus pinpricks. Jota (41) a ratat o alta ocazie de prima clasa. www.folsomurgentcare.com

Dupa pauza, RB a avut initial probleme in cresterea presiunii. Abia la jumatatea celei de-a doua reprize, Leipzig a luat viteza, inlocuitorul Hee-chan Hwang a trecut de la stanga catre Alexander Sorloth (65), care tocmai venise, a carui incercare a scurs de pe bara transversala cu capul. calamity.com Dupa aceea sa intamplat foarte repede. Mai intai, Jota a inchis tocmai pentru Salah, care a executat o executie dura. productsforabetterlife.biz Patru minute mai tarziu, Mane a luat decizia.

Liverpool trebuie sa spere la sfarsitul seriei negative din Premier League luni viitoare (15. pathtohonor.com 03.2021) la Wolverhampton Wanderers, Leipzig va juca acasa impotriva Eintracht Frankfurt duminica (14. www.cabanabreeze.com 03.2021, 15:30). chicagoboardoptionsexchange.net

Sursa: sportschau.de