Categorii
Uncategorized

Formula 1: Max Verstappen castiga la Monaco | DW | 23/05/2021

Pilotul Red Bull este cel mai rapid din Monte Carlo si face din nou clasamentul campionatului interesant. productsforabetterlife.net Chiar inainte de start, olandezul a beneficiat de ghinionul lui Charles Leclerc. ww17.julien.com Totul merge bine pentru Verstappen si in cursa. www.summitascapital.com

„Ei bine, rau pentru el, dar bun pentru mine!” Max Verstappen a reactionat la ghinionul pilotului Ferrari Charles Leclerc cu aceasta succinta sentinta dinaintea Marelui Premiu de la Monaco. stonypoint.org Cu putin inainte de inceperea masinii poligonului, arborele de transmisie era defect. keepamericanjobs.org Nici o sansa pentru reparatii rapide, Monegasse a trebuit sa treaca in cursa de acasa din toate locurile si si-a continuat sirul aproape fara precedent de ghinion la Monaco: in 2017, a ocupat pole position in Formula 2, dar nu a terminat in urmatoarele doua curse. hginfo.org In 2018 si 2019, s-a retras si el din cursele sale de Formula 1. jojoroyale.com

Piulitele rotii se blocheaza la Bottas

Rau pentru Leclerc, dar bun pentru Verstappen! Tanarul de 23 de ani a castigat startul si a dictat cursa de la inceput. www.legltd.com A avut rapid un avans de aproape doua secunde fata de urmaritorul sau Valtteri Bottas din Mercedes. www.talkcars.com Finlandezul a avut, de asemenea, probleme cu anvelopele sale mai devreme decat liderul si a trebuit sa se opuna in fata lui Verstappen. nanny-agency.com Si acolo totul a mers prost, care poate merge prost: Piulita rotii de pe roata din fata dreapta s-a blocat, Bottas a pierdut secunde valoroase. fulltonestudiotools.com Dar oricat a incercat saracul mecanic, mama nu va fi slabita. techcruch.com In cele din urma a renuntat. reefgreentech.com Bicicleta s-a blocat, Bottas nu a avut de ales decat sa-si parcheze masina frustrata si sa termine cursa. designconceptideas.com

Rau pentru Bottas! Bun pentru Verstappen! Pentru ca olandezul a condus in cele din urma spre o victorie sigura. www.doverra.com Dupa oprirea in groapa din turul 35 din 78, el a cazut pe scurt in spatele coechipierului sau Sergio Perez, dar din moment ce mexicanul a primit si anvelope noi doar o tura mai tarziu, vechea ordine a fost repede restabilita. rcontact.encorenv.com

Nivel ridicat de frustrare la Hamilton

„Este foarte dezamagitor”, a spus Bottas dupa ce a parasit interviul Sky. www.chinesesupplier.com „Am fi putut obtine puncte bune astazi, dar problema cu pit stop-ul a facut-o un weekend destul de rau. www.mivos.com ” Bilantul Mercedes a fost atat de sumbru, deoarece liderul Campionatului Mondial Lewis Hamilton a dus o batalie fara speranta. verayoung.com In calificarea de sambata, campioana in actiune a terminat doar pe locul sapte. www.nwtruckcenter.com

Campionul mondial Lewis Hamilton are o zi ingrijoratoare si pierde conducerea campionatului

„Victoria nu este la indemana”, profetise Hamilton – si avea dreptate. Cu toate acestea, cursa a crescut nivelul de frustrare al campionului mondial de sapte ori, deoarece a pierdut doua locuri in primul sau pit stop si a trecut linia de sosire doar pe locul sapte. Sebastian Vettel a fost cu doua locuri inaintea lui si a fost al cincilea care a adunat primele puncte de campionat la Aston Martin. Mick Schumacher a fost al 17-lea si ultimul in Haas.

Verstappen preia conducerea Cupei Mondiale

In cele din urma, Max Verstappen a fost castigatorul clar. El a obtinut primul sau succes pe circuitul traditional de la Monte Carlo, cu un decalaj confortabil in spatele lui Carlos Sainz junior la un Ferrari si Lando Norris la un McLaren. „Este ceva special sa castigi aici, pentru mine este si prima data pe podium aici”, a spus Verstappen dupa cursa in interviul castigatorului cu fostul pilot David Coulthard. „Nu stii niciodata ce se va intampla. A trebuit sa urmaresc anvelopele, sa gasesc un moment bun pentru a ma opri, dar de fapt am avut intreaga cursa sub control”, a spus el, descriindu-si ziua de lucru destul de pe indelete.

In Campionatul Mondial a castigat cateva puncte pe Hamilton si cu 105 puncte este acum cu doar patru puncte inaintea britanicului, care nu a putut sa se consoleze decat cu punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur de cursa. Bun pentru Max Verstappen! Bun pentru entuziasmul din Cupa Mondiala si, prin urmare, bun pentru Formula 1.