• AC Milan a fost invins cu 4-2 de Parma in Serie A
  • Este putin probabil ca Milan sa se califice in competitia europeana sezonul viitor

(CNN) — Poate cea mai infricosatoare statistica atasata lui Lionel Messi este faptul ca are doar 26 de ani. stonebriardental.net

In alta zi, un alt record doborat. yasuki.com

Messi a devenit duminica cel mai bun marcator al Barcelonei, dupa ce hat-trick-ul sau a ajutat echipa lui Tata Martino sa invinga cu 7-0 in fata Osasuna. ta-ku-ma.net

Tweets de la @CNNFC

Messi, care a marcat acum 371 de goluri, a depasit recordul stabilit de Paulino Alcantara, care a marcat 369 de goluri in 357 de aparitii intre 1912-1927. healthinc.com

Este al saselea sezon consecutiv in care a marcat 30 de goluri — nu e rau pentru un om care a fost acuzat ca nu a atins nivelurile exorbitante pe care le-a stabilit in anii trecuti. thunderbikes.com

Citeste: Ronaldo il mentine pe Real Madrid pe primul loc in Spania

Al 25-lea hat-trick pentru Barcelona a asigurat ca echipa sa va castiga patru puncte de liderul ligii, Real Madrid, inaintea „El Clasico” weekendul viitor. turboelectron.com

Osasuna pur si simplu nu a avut niciun raspuns la talentul de atac al Barcelonei, cand echipa gazda si-a invins adversarul umil. puppy.com.my

Alexis Sanchez, Andres Iniesta, Cristian Tello si Pedro au fost toti la tinta pe Camp Nou. redplumcars.com

Platini: Tehnologia liniei de poarta prea scumpa

Zidane si Ronaldo abordeaza saracia

Secretele dressingului Bayem dezvaluite

Primul hat-trick al lui Messi de la victoria in Liga Campionilor impotriva lui Ajax in septembrie 2013 cu greu ar fi putut veni intr-un moment mai bun pentru Barca. www.halfroundgutters.com

Oamenii lui Martino trebuie sa obtina un rezultat la Real weekendul viitor pentru a avea vreo sansa sa-si pastreze titlul de liga

„Cred ca putem invinge Real Madrid in Bernabeu si asta ne-ar pune drept in lupta pentru La Liga”, a spus Sanchez pentru Canal Plus. webni.com

„Ambele echipe se vor vedea favorite, sunt cele mai mari cluburi din lume si va fi un meci grozav. sicari.us Mergem la Bernabeu doar cu intentia de a castiga. www.ferriswheel.net

In alta parte, Sevilla a invins Real Valladolid cu 4-1, iar Real Sociedad a inregistrat o victorie cu 1-0 in fata Valencia. www.time4agift.com

Mizerie pentru Milano

Intre timp, in Italia, AC Milan a cazut la o a treia infrangere consecutiva in liga, care aproape ii pune capat sanselor de a se califica in competitia europeana sezonul viitor. www.alcoholicanonymous.com

Milano, locul 12, a fost invins cu 4-2 de Parma, Antonio Cassano marcand de doua ori intr-o dupa-amiaza dureroasa pentru rossoneri. www.myrealage.com

Meciul nu ar fi putut incepe cu mult mai rau pentru Milan, care l-a pierdut pe portarul Christian Abbiati in primele noua minute. dungeontable.net

• camera deputatilor

Abbiati a fost declarat ca l-a doborat pe Ezequiel Schelotto si a fost demis imediat inainte ca Cassano sa indeparteze penalty-ul. judyabdo.com

Cassano a adaugat o secunda dupa pauza, dar Milan a revenit, iar Adil Rami a reusit cu capul pe coltul lui Kaka pentru a da speranta gazdelor. www.filmsalesltd.com

Iar cand Mario Balotelli a egalat la 14 minute ramase de la punctul de pedeapsa, revenirea a privit pentru echipa lui Clarence Seedorf. www.switchcraft.net

Dar dezastrul a avut loc doar doua minute mai tarziu, cand Amauri a aruncat acasa centrarea lui Schelotto pentru a restabili avantajul lui Parma. statetimes.com

Lovitura de cap a lui Jonathan Biabiany in al cincilea minut al opririi a pecetluit victoria si l-a condamnat pe Milan la si mai multa mizerie.

Milan, care a fost eliminat din Liga Campionilor de Atletico Madrid saptamana trecuta, este acum la 11 puncte in spatele Parmei, care se afla pe primul loc in Europa League.

Intre timp, Juventus a obtinut o victorie dramatica tarziu la Genoa datorita loviturii libere a lui Andrea Pirlo din minutul 89.

Genoa i-a dat liderului ligii o lupta acerba inainte de a cadea cu 1-0 — un rezultat care ii lasa pe Juventus cu 17 puncte in fruntea Seriei A.

In alta parte, Lazio a castigat cu 2-0 la Cagliari, Sassuolo a invins Catania cu 3-1 si Fiorentina a invins-o pe Chievo cu acelasi scor. Amenintarea Monaco In Franta, Monaco a mentinut presiunea asupra liderului ligii Paris Saint-Germain cu o victorie cu 3-2 la Lyon.

Valere Germain, James Rodriguez si Dimitar Berbatov au obtinut golurile pentru Monaco, care se afla pe locul al doilea in clasament.

Jimmy Briand a marcat de doua ori pentru Lyon, care incheie weekendul pe locul cinci.

PSG a castigat o victorie cu 2-0 in fata lui Saint Etienne in meciul de la sfarsitul zilei, datorita a doua goluri ale lui Zlatan Ibrahimovic.

In jocul de la inceputul zilei, Montpellier a remizat 1-1 cu Bordeaux.