Categorii
Uncategorized

Liga Natiunilor: Franta invinge Spania datorita lui Benzema si Mbappe

Cu steagul francez in jurul umerilor, Kylian Mbappe a prezentat cu mandrie medalia de aur si a facut cu ochiul la camere. www.pegasusglobalinc.biz Datorita superstarului sau de la Paris Saint-Germain, Equipe Tricolore a fost incoronat campion in Liga Natiunilor pentru prima data la trei ani buni dupa ce a castigat Cupa Mondiala. diquote.com Ansamblul de talente suplimentare al antrenorului Didier Deschamps s-a impus in finala 2: 1 (0: 0) impotriva cuceritorilor germani Spania, urmand astfel primul castigator Portugalia. www.lazypirate.com

Mbappe a marcat golul victoriei in minutul 80 in minutul 80 la San Siro, Milano, ceea ce a facut posibil cel putin sa uite putin de slabul sau campionat european de fotbal. www.usajets.net In vara saisprezecimilor impotriva Elvetiei, visul titlului a cazut. theringdigital.com „Am aratat puterea caracterului echipei, nu am renuntat niciodata”, a spus Karim Benzema, care egalase. awinthya.de „Ne vom bucura, ne vom pregati bine pentru Cupa Mondiala si vom incerca sa o castigam”. informationalexpressions.com

Spaniolii, pe de alta parte, inca asteapta primul lor trofeu de la castigarea Campionatului European din 2012. irieinn.com Mikel Oyarzabal (minutul 64) a adus echipa antrenorului Luis Enrique in frunte dupa ce a castigat un duel cu fundasul supleant al Bayern Dayot Upamecano, Benzema seamana cu doar doua minute mai tarziu cu un remarcabil Schlenzer. kukuiessential.com In golul victoriei lui Mbappe, spaniolii au protestat pentru presupusa pozitie de ofsaid, dar arbitrul englez Anthony Taylor a dat golul dupa verificare. www.giovanniboccellino.it Punctul de disputa a fost ca spaniolul Eric Garcia a atins din nou mingea intr-o actiune defensiva si, prin urmare, a anulat ofsaidul. www.palmbeachip.com

In loc de momente ofensive mari ca in semifinalele de inalta clasa, jocul a fost modelat tactic de mult timp. www.baliborn.com Din nou si din nou, dorinta de atac a fost oprita de faulturi. www.secrets-hotels.com Dupa o pasa a lui Paul Pogba, Benzema a intors portarul spaniol Simon in minutul sase – dar Cesar Azpilicueta a reusit sa salveze in fata lui Mbappe la mijloc. czf.streetspecialty.com

Spania cu Tiki-Taka

Cu stilul obisnuit de posesia mingii cu o precizie ridicata a pasajului, Spania a dominat jocul dupa faza initiala, dar la fel de rar a venit periculos in fata portii. sbbelle.com

• gsp dinamo

Cu un sut slab al lui Pablo Sarabia, portarul francez Hugo Lloris nu a avut probleme (12). www.dispatchmedia.com

Apararea campioanei mondiale a fost sigura, din trio-ul defensiv al FC Bayern doar Benjamin Pavard a intrat in linia de start. www.fightinirish.net Coechipierul sau din Munchen, Lucas Hernandez, a trebuit sa stea pe banca dupa ce a invins Belgia cu 3-2 in semifinale, iar Upamecano a stat si el afara. www.vistamaccagno.com Fostul Leipzig s-a mutat in centru putin inainte de pauza, cand seful apararii Raphael Varane a parasit terenul accidentat. www.frozeninstant.com

Benzema cu Schlenzer

Cu spaniolii, care au fost si ei afectati de abuzuri, Ferran Torres s-a potrivit in timp. www.frog3d.org Jucatorul ofensiv din Manchester City a marcat ambele goluri in semifinalele 2-1 asupra campioanei europene Italia, dar a trebuit sa fie inlocuit. In 6: 0 in meciul decisiv din runda preliminara a Ligii Natiunilor impotriva Germaniei, Torres a avut succes de trei ori – dar a ramas impotriva Frantei fara accente mari.

Ambele echipe au inceput repriza a doua intr-un ritm mult mai rapid. La inceput a existat inca o lipsa de precizie, dar apoi s-a dezvoltat speranta unui schimb spectaculos de lovituri. In primul rand, francezul Theo Hernandez a lovit doar marginea inferioara a barei transversale de la sase metri, mingea a sarit in fata liniei de poarta.

Intoarcere directa, Oyarzabal a intrat intr-un duel direct cu Upamecano dupa pasul abrupt al lui Sergio Busquets si nu a facut ca profesionistul Bayern sa arate bine inainte de incheierea cu succes. Dar ceva mai tarziu Benzema a aruncat mingea de la 15 metri peste Unai Simon pentru egalare. Dupa 2: 1, Lloris a salvat victoria franceza cu putin inainte de final cu mai multe parade.