Categorii
Uncategorized

EM 2021: Spania si Polonia permit rateuri dramatice

De Javier Caceres, Sevilla

Nationala Spaniei nu a trecut de egalitate in al doilea joc pe teren propriu al Campionatului European. La cinci zile de la victoria cu 0-0 impotriva suedezilor, cel de-al doilea joc s-a incheiat la egalitate, de data aceasta impotriva Poloniei (1-1). b2bthinktank.com A fost seara cand atacantii centrali recent criticati ai ambelor echipe s-au impacat cu obiectivul – si au pus totusi greseli dramatice: spaniolul Alvaro Morata si polonezul Robert Lewandowski au fost responsabili pentru goluri. Spaniolii se afla pe locul trei in grupa E in spatele Suediei si Slovaciei. americareadytoroll.com „A fost rau. Am incercat pana la capat, dar golurile pur si simplu lipsesc”, a spus capitanul spaniol Jordi Alba: „Nu trebuie sa ne pierdem credinta. www.laosubenben.com Bineinteles ca suntem sub presiune, dar suntem profesionisti. Cred

Singurul motiv pentru care formatia de start a lui Morata nu a fost o surpriza, deoarece antrenorul Spaniei, Luis Enrique, a dezvaluit-o deja cu o seara inainte de meci. www.action-bearing.com „Morata si alti zece se joaca”, a decretat el – si vezi: Morata a rambursat increderea. Polonezii incepusera surprinzator de ofensiv, in conformitate cu anuntul antrenorului Paulo Sousa ca nu ar dori sa faca fara sa-si arate culorile in jumatatea adversa de la inceput. www.fidtrustco.net Actiunile mai periculoase ale partidului purtau initial semnaturi poloneze. Mai ales in minutul 6, Mateusz Klich a tras de la aproape 25 de metri, sutul sau a cazut periculos pe poarta. m.shopinelpaso.com Dar apoi Morata a injunghiat.

Ungaria la EM

Tocmai dupa marea lovitura de stat

Outsider Ungaria aduce Franta in pragul infrangerii – in cele din urma campioana mondiala salveaza egalul cu 1-1. zumax.com Ultimul joc de grup al maghiarilor impotriva Germaniei este acum exploziv. De la Frank Hellmann

Atacantul recent criticat al Juve a avut norocul ca arbitrul video a corectat echipa arbitrului italian Daniele Orsato, care a fost dezastruos din cauza altor decizii. tannoy-speakers.com Dupa o centrare a lui Gerard Moreno, Morata nu a fost offside cand a extins mingea. Cand VAR a decis golul in minutul 25, prima cale a lui Morata l-a condus la Luis Enrique. nuclear-secrets.com Cei doi s-au imbratisat reciproc in zona de antrenori si nu pareau sa vrea sa se lase unul pe celalalt. Ce nu stiau: ca va trebui sa digere un soc dublu serios inainte de pauza (si egalizatorul dupa pauza). dentaldiagnosticservices.com

Celebrul colt de cap al lui Lewandowski loveste in partea stanga jos

In minutul 41, Karol Swiderski a urmarit mingea cu un sut puternic cu piciorul drept de la 20 de metri in stanga. Revenirea a ajuns pe omul care s-a intalnit anul trecut in toate circumstantele imaginabile si de neconceput, pana cand a stabilit recordul vechi al lui Gerd Muller (40 de goluri in Bundesliga germana): capitanul polonez Robert Lewandowski. www.liveyourpassion.in

• europass

El a controlat mingea, a avut timp sa-si incarce piciorul stang si apoi a tras doar pe portarul spaniol Unai Simon. Pe de alta parte, Gerard Moreno (FC Villarreal) a lovit plasa laterala doar inainte de pauza dupa o centrare a lui Jordi Alba (FC Barcelona). lawnmowerclass.com

A marcat primul sau gol la acest EM: Robert Lewandowski

(Foto: Thanassis Stavrakis / AFP)

Dupa pauza a urmat insa egalarea pentru polonezi. Prin Lewandowski, caruia ii frecasera in repetate randuri sub nas acasa ca a marcat pana acum doar doua goluri pentru Polonia in turnee. www.flaaless.com Lovitura numarul trei a urmat sambata la Sevilla. Kamil Jowzial a reusit sa centreze din dreapta fara a fi impins, iar efortul hotarat al lui Lewandowski i-a oferit un avantaj fata de omul sau de marketing Aymeric Laporte. ahaonline.org A reusit sa inceapa un celebru antet de la sapte metri, care a lovit stanga jos – 1: 1 (54).

Daca acesta era un proverbial dus rece pentru spanioli, urmatoarea emotie a fost un fel de provocare cu gheata. mytricareclaims.biz Arbitrul video l-a chemat pe ecran pe arbitrul Orsato, conform imaginilor, italianul nu mai avea nici o indoiala ca Jakub Moder l-ar fi lovit pe spaniolul Moreno in suprafata de pedeapsa – si a decis corect un penalty.

Spaniolii ii primesc pe slovaci in ultima zi a grupei

Gerard Moreno, care tocmai castigase titlul de Europa League cu Villarreal CF, s-a lovit cu picioarele si a tras cu greu mingea si a plasat pe bara. jaden-bio.com Revenirea a atins la Morata: Dar Morata a vazut din nou fantomele, pe care le considerase expulzate de gol din prima repriza, reaparand in fata lui. Si ratat. www.psuaaup.net

Ceea ce a urmat a avut doar putina legatura cu jocul structurat, care este cunoscut in alta parte de catre spanioli. Au avut mai multa posesie, polonezii asteptau un contraatac fara a obtine cu adevarat ocazii clare. honda-research-institute.net Munca lor de aparare a fost sustinuta de arbitrul Orsato, care nu a pedepsit greselile de ridicare a parului cu avertismente in unele scene.

Dar au existat oportunitati, in special pentru Morata (65/84). www.compclubs.ru Dar acuratetea atacantului Juve i-a amintit uneia de pusti de carnaval din a doua jumatate. Rodri nu a mai avut noroc cand a incercat-o de la distanta (81). atunyote.net Remiza a ramas, ceea ce a compromis optiunile Spaniei pentru optimile de finala. In ultima zi a grupului, spaniolii ii primesc pe slovaci (la Sevilla). Polonezii trebuie sa joace impotriva Suediei.