Categorii
Uncategorized

Elvetia bate Franta la penalty-uri

Campionul mondial a iesit – si cum! Franta favorita a turneului a esuat luni seara intr-o optima palpitanta si turbulenta, in ciuda unei avantaje de 3-1 intre timp impotriva Elvetiei, care nu a renuntat niciodata. devinmorrow.com Elvetienii au castigat 5: 4 la penalty-uri dupa ce s-au salvat printr-o cursa grozava pentru a prinde pana la 3: 3 (1: 0) dupa timpul regulat in prelungiri. provincial.borla.co.uk Dupa golul lui Haris Seferovic (minutul 15) pentru Elvetia, Karim Benzema (57 si 59) a schimbat initial jocul intr-un timp foarte scurt. tengohambre.com Paul Pogba a marcat si el impresionant (75). www.maritimes.com Dar din nou Seferovic (81) si Mario Gavranovic (90) au fortat schimbul de noapte in Bucuresti. zeissexpert.com Kylian Mbappe a marcat ultimul penalty pentru Franta, pe care elvetianul Yann Sommer l-a salvat. dinovi.com

Pe de alta parte, Equipe Tricolore trebuie sa urmareasca vineri cand elvetienii isi disputa primele sferturi de finala ale unui campionat european de fotbal. 529fifth.net Spania asteapta la Sankt Petersburg. italiandecor.com Din fosta grupa de ciocane F, dupa ce a aparat campioana Portugalia si campioana mondiala Franta, doar echipa nationala a Germaniei a ramas in turneu. joelosteen.net

Cei 22 642 de spectatori din Arena Nationala au asigurat atmosfera EM chiar de la inceput – si presupus fara nicio grija majora a coroanei. mainelanduselaw.com Potrivit informatiilor oficiale, duminica nu au fost inregistrate cazuri noi in capitala Romaniei. shc2017.ir Luni, la pranz, numerosi elvetieni si francezi se acordasera in optimile de finala din orasul vechi al Bucurestiului. www.carolinahandling.biz

Dupa lansarea pentru argentinianul Fernando Andres Rapallini, care a fost primul neeuropean care a condus un meci eliminatoriu la un EM, ambele echipe s-au privit initial. metrofhn.org Antrenorul Frantei, Didier Deschamps, s-a bazat pe un lant cu trei cai. www.jenniferhawk.com Profesionistii Bayern Corentin Tolisso, Kingsley Coman si Lucas Hernandez au fost initial pe banca, Jules Kounde a fost accidentat. www.brewsterwealthmanagement.com Impotriva elvetianului, sistemul a functionat initial cu verva si adesea prin Kylian Mbappe, care a fost lacom pentru primul sau gol de turneu, dar fara niciun risc de a marca. msandr.cc

Elvetia curajoasa impotriva francezilor neinspirati

Antrenorul national elvetian Vladimir Petkovic a avut incredere in acelasi unsprezece de start care a invins Turcia cu 3-1 in ultimul joc de grupa – echipa nationala calatorind in Romania cu mare incredere in sine dupa victorie. www.atmprogram.net Echipa era „pregatita sa faca istorie”, a spus capitanul Granit Xhaka. www.5olivers.com

• filmeserialeonline

In joc, elvetienii s-au pus mai intai in centrul atentiei si au preluat conducerea impotriva francezilor neinspirati. o3o.salefare.com Ex-Frankfurt Haris Seferovic (al 15-lea) a condus o centrare a celui de-al 23-lea gol international al profesionistului Eintracht, Steven Zuber, dupa ce Clement Lenglet, omul central din aparare, a pierdut duelul decisiv de antet. sylvanresort.com Seferovic a fugit apoi aproape de cealalta parte a terenului spre blocul elvetian al fanilor si a declansat apeluri puternice „Hopp Schwiiz”.

Franta a reactionat furios, dar imprecis. Doua suturi de la distanta in cateva minute de Mbappe (26) si Adrien Rabiot (29) au ratat golul elvetian. Dar apoi campionul mondial a revenit la modul de joc prietenos: fara presiune, fara idei, fara angajament. Asa ca elvetienii nu au avut probleme sa ia conducerea in pauza cu jocul lor solid.

Pogba inscrie un gol de vis

Francezii s-au intors cu o formatie schimbata si Coman, dar initial au ramas neobisnuit de inofensivi. Si apoi Benjamin Pavard al lui Bayern a gresit si l-a faultat pe Zuber in careu. Arbitrul Rapallini a sanctionat dupa dovezi video. Dar fostul Wolfsburgic Ricardo Rodriguez (55) nu a reusit in fata portarului francez Hugo Lloris.

Dupa aceea, totul a decurs foarte repede: First Benzema (57th) a marcat 1: 1 pe sablonul Mbappe si doua minute mai tarziu, dupa o pasa scurta fina in zona de penalti, cu capul si 2: 1. Au existat doar patru minute si trei secunde intre penalty-ul elvetian ratat si cel de-al patrulea gol al turneului Benzema.

Elvetienii, insa, nu au renuntat – nici macar dupa golul visat al lui Pogba de 3-1, care pentru francezi a fost doar aparent linistitor. Seferovic si Gavranovic au salvat meritat confederatii in prelungiri, in care Benzema a fost inlocuit devreme. In cele 30 de minute suplimentare, in afara de o sansa pentru Mbappe (110), sansele de scor au ramas in cantitate redusa.